Większość przedstawicieli znanych przedsiębiorstw niejednokrotnie stwierdza, że działalność wielu firm opiera się przede wszystkim na komunikacji. Coraz bardziej popularne są rozmowy prowadzone przez telefon VoIP oraz komputery, działające w ramach technologii VoIP. Poza usługami, zapewniającymi skuteczną i niezawodną komunikację, wśród większych firm rośnie zapotrzebowanie na działania outsourcingowe i hostingowe. Takie usługi związane są głównie z przetwarzaniem i przechowywanie danych IT. Centra danych to miejsca, gwarantujące profesjonalne rozwiązanie oczekiwań przedsiębiorców w tym właśnie zakresie.
Główne zadania centrum danych
Najważniejsze zadania profesjonalnych datacenter to:
– bezpieczne i efektywne przetwarzanie danych;
– gromadzenie informacji i zasobów IT firmy;
– przechowywanie danych w oparciu o rozwinięte systemy bezpieczeństwa;
– przeprowadzanie operacji, m.in. obsługa transakcji płatniczych;
– bieżąca obsługa i zapewnienie ciągłości funkcjonowania serwerów.
Centra przetwarzania danych to budynki, które składają się z serwerowni oraz obszarów wspomagających funkcjonowanie całego obiektu. Najważniejszą częścią data center jest z pewnością serwerownia. Jej działania wspomaga szereg systemów, zapewniających właściwe magazynowanie danych oraz szeroko rozumiane bezpieczeństwo. W związku z tym pojawiają się tutaj następujące systemy: kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, monitoringu wizyjnego, monitoringu parametrów środowiskowych oraz stanu pracy urządzeń. Podstawowe instalacje mają na celu zwiększyć poziom bezpieczeństwa fizycznego centrum danych i usprawnić zarządzanie obiektem.
Budowa czy wynajem data center?
Wiele firm na różnych etapach swoje działalności decyduje się na budowę lub wynajem data center. Zdecydowana większość rozwiniętych firm posiada swoją własną serwerownię, zazwyczaj wykonaną w pomieszczeniach dystrybucji sieci lokalnej. Nieliczne przedsiębiorstwa budują profesjonalne centra danych – budynki, na które składa się kilka funkcjonalnych pomieszczeń. Wykorzystanie data center prowadzonych przez firmy outsourcingowe wiąże się z brakiem konieczności tworzenia własnych serwerowni. Dodatkowo, przedsiębiorstwo nie musi martwić się o obsługę tego rodzaju systemu. Zewnętrzne centra danych zapewniają profesjonalny, całodobowy nadzór oraz warunki dostosowane do obowiązujących standardów.
Data center to miejsce, który musi spełniać liczne standardy, głównie w zakresie bezpieczeństwa. Jego działalność opiera się na starannie przemyślanych działaniach, gwarantującym codzienny dostęp do stron internetowych i zasobów IT dla milionów ludzi na całym świecie. Centrum danych to niezbędne i wygodne rozwiązanie dla wielu rozwiniętych firm.

Nowoczesne rozwiązania dla firm: data center

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *