Mianem geodezji określa się naukę o kształcie Ziemi, pokrywając także sposoby jej pomiaru i ustalania poszczególnych parametrów gruntu. Wbrew pozorom, nauka ta znajduje mnóstwo praktycznych zastosowań, zarówno na wsiach jak i aglomeracjach miejskich. Dlaczego?

Ustalanie prawnych granic posesji oraz ewaluacja gruntu to zadania, których niemal zawsze podjąć może się jedynie zawodowy geodeta. Większość osób będzie miało, prędzej czy później, do czynienia z takim fachowcem, dlatego dobrym pomysłem jest bliżej przyjrzeć się temu, na czym polegają jego obowiązki.

Typowe zajęcia geodety

Praca geodety jest dość lukratywna, aczkolwiek monotonna. Osoba taka dokonuje pomiarów działek i wyznacza ich granice zgodnie ze współrzędnymi oraz oficjalnymi mapami miejscowości. Proces ten odbywa się za pośrednictwem specjalnych narzędzi, które muszą wykazywać się wystarczającą precyzją i dokładnością.

Niemal każdy geodeta posiada swój ulubiony sklep geodezyjny, w którym zaopatruje się w profesjonalny sprzęt, między innymi:

• oznaczniki pomiarowe
• GPS
• dalmierze
• piony
• wykrywacze instalacji podziemnej
• kątomierze

Rzecz jasna, są to jedynie niektóre z akcesoriów będących w powszechnym użyciu geodetów. Istnieją różne specjalizacje w obrębie tej profesji, dlatego asortyment, które oferuje typowy sklep geodezyjny, jest dość szeroki. Geodeci dobierają swoje wyposażenie zależnie od wymagań danego zlecenia, aby dobrze przygotować się do swojej pracy.

Od czego zależy jakość usług geodety

Geodezja wymaga sporej ilości doświadczenia, aby działać szybko, skutecznie i dokładnie. Precyzyjna ocena granic i wymiarów posesji bywają bardzo trudne, a nawet drobny błąd może mieć kluczowe znaczenie. Najlepsi geodeci nie tylko bardzo przykładają się do swojej pracy, ale dbają także o dostateczną jakość swojego wyposażenia. Przeciętny sklep geodezyjny włącza w swoją ofertę produkty z różnych półek cenowych, aby jego klienci mieli wybór – czasem wystarczą podstawowe wersje danych urządzeń, lecz ogólnie przyjmuje się, że to markowe egzemplarze są sprawdzone i niezawodne.

Jak wygląda praca geodety?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *