Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Prawo szybko się zmienia, dlatego warto jest wiedzieć jak wygląda sytuacja instalacji fotowoltaicznych w 2019 roku.

Tłumaczy adwokat – Katowice i reszta śląskich miast otrzymują dofinansowania

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. Jeśli chcesz zainwestować w nie jako osoba prywatna, lub jako firma, warto jest dowiedzieć się jak wygląda to ze strony prawa. W wytłumaczeniu obowiązującego prawa fotowoltaicznego pomoże kancelaria adwokacka. Katowice, Kraków, Warszawa – w każdym dużym mieście znajdziesz specjalistę obeznanego z tym nowoczesnym i ważnym zagadnieniem. Wiele gmin dostaje dofinansowania na rozwój fotowoltaiki, dlatego warto dowiedzieć się, czy możemy ubiegać się o zwrot kosztów inwestycji. Przypominamy o tzw. uldze podatkowej – w przypadku instalacji ogniw fotowoltaicznych, od podstawy podatku dochodowego możesz odliczyć koszt urządzeń oraz ich montaż. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 tysięcy złotych.

Moda na źródła odnawialne

Obecnie zagadnienia proekologiczne, takie jak energia odnawialna, recykling czy skup tworzyw sztucznych są szeroko omawiane. Społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę z nieodwracalnych zmian w przyrodzie, których powodem jest człowiek. Dlatego wielu z nich stara się ograniczyć zużywanie wciąż nowych materiałów i paliw, a w zamian próbuje używać energii ze źródeł odnawialnych lub powtórnie przetwarzać wcześniej wykorzystane przedmioty.

Nowe przepisy

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii uległa niedawno nowelizacji – ponownie ustalono nowe limity w wytwarzaniu energii przez instalacje fotowoltaiczne. Małe instalacje fotowoltaiczne mają teraz moc od 50 kW do 500 kW, a do 50 kW przypisuje się znaczenie „mikroinstalacji”. Zarówno mikroinstalacje jak i małe instalacje fotowoltaiczne nie wymagają koncesji na wytwarzanie energii.

Bez zmian są przepisy znajdujące się w ustawie Prawo Budowlane, gdzie ogniwa uznane są za urządzenia budowlane. Niewymagane jest zgłoszenie inwestycji ani otrzymanie pozwolenia na budowę, jeśli instalacja jest niższa niż trzy metry oraz zawiera się na obiekcie budowlanym. W przeciwnym wypadku, a także jeśli moc urządzeń wynosi łącznie więcej niż 50 kW, należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Jak wygląda fotowoltaika w 2019 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *