Współczesne usługi hostingowe dedykowane dla firm polegają głównie na udostępnianiu miejsca na zewnętrznych przestrzeniach serwerowych, dzięki którym można bezpiecznie przechowywać i przetwarzać dane infrastruktury IT. Hosting to również pakiet konkretnych usług, serwery współdzielone, dedykowane lub wirtualne, utrzymywanie danych w ramach funkcjonowania domen i subdomen. Jednym zdaniem hosting to bardzo złożone pojęcie.
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji związanych z hostingiem. Oczywiście to zaledwie podstawowe dane.

Trzy typy serwerów w ramach usług hostingowych
Hosting najprościej można rozumieć jako usługę polegająca na udostępnianiu przez konkretnego usługodawcę określonej przestrzeni dyskowej na serwerze lub serwerach. Konkretny klient, a w tym przypadku firma korzysta z pakietu usług w ramach użytkowania serwera:
– współdzielonego,
– dedykowanego,
– wirtualnego.
Każdy z tych serwerów daje inne możliwości. Wymienione typy serwerów różnią się pomiędzy sobą pojemnością, a także liczbą klientów, którzy równocześnie korzystają z serwerów. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest oczywiście współdzielenie serwera z innymi użytkownikami. W ramach usług hostingowych przedsiębiorstwom oferowane są różne pakiety usług.

 

Fot. Pixabay.com

Z czym jeszcze wiąże się hosting oprócz bezpiecznego przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych infrastruktury IT?  Hosting to dla  przedsiębiorstw to również możliwość publikacji własnej strony internetowej, prowadzenia nawet kilkuset domen i subdomen oraz obsługiwanie kont pocztowych.
Serwer dedykowany to najczęściej wybierany rodzaje serwera, ponieważ to największa niezależność dla klienta.. Serwer dedykowany to w pełni niezależny komputer, wyróżniający się głównie dużą mocą obliczeniową. Serwer dedykowany to opcja dedykowana dla indywidualnego klienta, który chce samodzielnie korzystać z możliwości serwera. To okazja do korzystania z usług hostingowych oraz konfigurowania systemu operacyjnego, bez konieczności konsultowania z pozostałymi użytkownikami serwera. Najbardziej popularne usługi w ramach serwerów dedykowanych to: strony www, radio internetowe oraz poczta.
Serwery współdzielone są znacznie tańsze od serwerów dedykowanych.. Z kolei serwer wirtualny to obsługa wielu domen wraz z przynależącymi do nich kontami mailowymi.

Hosting – domeny i subdomeny
Szczególnie istotne w ramach świadczenia usług hostingowych dla przedsiębiorstw są domeny, subdomeny oraz alias pocztowy.
Domeny są unikatowymi nazwami serwisów, które działają w formie stron internetowych. Pod poszczególnymi nazwami domen tworzy się nie tylko strony www, ale także przyporządkowane im konta mailowe. Jak zakładać domeny? Odpowiedzią na to pytanie jest ogólnodostępny rejestrator domen. Wystarczy się zarejestrować i opłacić abonament. Wyróżniamy dwa rodzaje domen – te o zasięgu krajowym, oraz o zasięgu globalnym. Zarejestrowane domeny widoczne są w wynikach wyszukiwania w kilku wyszukiwarkach.
Subdomeny to strony, które działają w ramach poszczególnych domen. Przy konkretnych domenach tworzy się nawet do kilkunastu subdomen. Odznaczają się one odrębną wartością w formie strony www oraz konta mailowego.
W ramach hostingu funkcjonuje również alias pocztowy, czyli alternatywny adresem dla konta mailowego. Alias pocztowy to  nic innego jak możliwość obsługiwania kilku adresów pocztowych z pomocą jednego fizycznego konta mailowego.

Hosting dla firm – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *