Zapewne każdy widział ekipy geodezyjne, które pracują na placach budowy budynków lub też np. przy procesie konstrukcji i planowania dróg. Praca geodetów w dzisiejszych czasach opiera się na precyzyjnym sprzęcie, bardzo często wykorzystującym technologie laserową.

Warto zaznajomić się z najpopularniejszymi rozwiązaniami w tym zakresie i wybrać rekomendowane przez specjalistów rodzaje sprzętu dla potrzeb prac geodezyjnych.

Jaki sprzęt wykorzystywany jest w geodezji?

Warto wiedzieć, jak nazywają się poszczególne rodzaje sprzętu, które zdarza się obserwować w przypadku procesu konstruowania drogi lub też wykonywania pomiarów na placu budowy. Są to urządzenia precyzyjne, gwarantujące dokładne przeprowadzenie wszystkich niezbędnych na placu budowy pomiarów. Popatrzmy zatem jak się nazywają i do czego konkretnie służą:

• Niwelatory – służą do oceny różnic wysokości w terenie, występują w odmianie laserowej oraz optycznej,
• Dalmierze – bardzo często spotykany rodzaj sprzętu, służą one do wykonywania precyzyjnych pomiarów odległości w linii prostej,
• Tachymetry i Teodolity – sprzęt wykorzystywany do pomiarów kątów pomiędzy poszczególnymi obiektami i do oceny odległości,
• Nadajniki GPS – służą do precyzyjnego oznaczania pozycji, zgodnie z precyzyjnymi współrzędnymi geograficznymi,
• Radiotelefony – nieocenione w komunikacji w miejscach, gdzie nie jest dostępny zasięg telefonii komórkowej.
• Lasery skrzyżowane,

Jak widać, rodzajów sprzętu geodezyjnego jest bardzo wiele. Każdy sklep geodezyjny w ofercie ma dodatkowo innego rodzaju sprzęty – takie jak między innymi farby do znaczenia, znaki, taśmy, drogomierze oraz wiele innych przydatnych rozwiązań dla potrzeb geodetów.

Kto korzysta z takiego sprzętu?

Przeważnie sklep geodezyjny odwiedzany jest przez geodetów, jednakowoż nie są to wcale jedyni specjaliści, którzy odwiedzają te miejsce. Sklepy geodezyjne są również popularne wśród inżynierów budownictwa, rolników, architektów oraz biegłych sądowych. Sprzęt geodezyjny w wariancie optycznym nie jest drogi – znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem są urządzenia oparte o technologii laserowej.

Do czego służy sprzęt geodezyjny i jakie są jego rodzaje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *