Cloud computing, data center, telefon VoIP połączony z technologią VoIP, outsourcing – to nowoczesne technologie wykorzystywane przez wielu współczesnych przedsiębiorców. Centrum przetwarzania danych znane jako data center to pomieszczenia, a najczęściej cały budynek, który zostaje przeznaczony do przechowywania infrastruktury informatycznej. Składa się ono z serwerowni, urządzeń elektrycznych, szaf serwerowych oraz wielu systemów, które głównie mają zapewnić ciągłe zasilanie. Firmy nieprzypadkowo decydują się na powierzenie swoich interesów zewnętrznemu systemowi datacenter. Wiąże się to z szeregiem korzyści, które otrzymuje przedsiębiorstwo oraz jego klienci.
Skąd pomysł na data center? Znaczenie dla firm
Centrum przetwarzania danych zaprojektowano w celu umożliwienia przedsiębiorcom wykorzystania zasobów informatycznych w ciągły oraz bezpieczny sposób.
Usługa data center skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują Internet w rozwiązaniach biznesowych, głównie w przypadku uruchamiania portali oraz serwisów informacyjnych. Firmy, które zdecydują się na data center, mogą rozmieścić w nim dedykowane serwery aplikacji oraz serwery WWW, wymagające niezawodnej łączności z Internetem. Centrum przetwarzania danych to również doskonałe miejsce do instalacji urządzeń, dzięki którym możliwie jest świadczenie usług telekomunikacyjnych dla klientów.
Z czego powinno składać się profesjonalne data center?
Każde centrum przetwarzania danych powinno składać się z systemów:
– zarządzających serwerownią DCIM;
– monitoringu parametrów krytycznych BCM;
– zasilania gwarantowanego;
– bezpieczeństwa pożarowego oraz gaszenia;
– bezpieczeństwa technicznego oraz zasilania.
Wszystkie te systemy zapewniają ciągłe funkcjonowanie centrów danych. Najważniejsze jest zwłaszcza dodatkowe zasilanie, wspomagające generator główny.
Data center – korzyści dla firm
Usługa centrum przetwarzania danych pozwala firmom zmniejszyć nakłady inwestycyjne poprzez obniżenie kosztów funkcjonowania infrastruktury informatycznej. Zdecydowanie się na data center wiąże się z przeniesieniem na usługodawcę całej odpowiedzialności za utrzymanie zaplecza technicznego. Przedsiębiorstwo nie musi tym samym ponosić kosztów związanych z budową własnej serwerowni i systemów zabezpieczeń. Nie jest ono również zobligowane do wydawania pieniędzy na drogi sprzęt telekomunikacyjny czy szkolenie oraz utrzymywanie zespołu specjalistów do nadzoru oprogramowania.
Usługi outsourcingowe związane z przetwarzaniem danych muszą przede wszystkim zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i ich klientów.

Centrum przetwarzania danych dla małych i dużych przedsiębiorstw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *