Fot. Pixabay

Jeśli budujesz dom lub urządzasz mieszkanie, warto jest poświęcić czas na prawidłowe rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Jest to niezbędny etap, jednak wielu z nas wciąż go bagatelizuje. Zobacz nasze porady na temat odpowiedniego rozmieszczenia gniazdek w swoim mieszkaniu!

Gdzie znaleźć gniazdka? Hurtownia elektryczna!

Jeśli chcesz od razu kupić wszystkie gniazdka, przewody, ramki i pozostałe akcesoria jednocześnie, wybierz się do hurtowni elektrycznej. Tam będziesz miał największy wybór, a także będziesz mógł skorzystać z pomocy fachowców, którzy dokładnie pokażą Ci czego potrzebujesz. Gniazdka elektryczne to bardzo ważna część wyposażenia domu, dlatego trzeba się nad nimi zastanowić i wybrać te najlepsze. Jednocześnie nie jest to tak abstrakcyjny temat jak np. śruby rzymskie, więc dość szybko można się rozeznać w temacie i dowiedzieć się, na co warto zwracać uwagę.

Optymalna liczba gniazdek

Jest to jedno z najważniejszych kryteriów w przypadku planowania rozmieszczenia gniazdek. Ile ich potrzebujemy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż każdy ma nieco inne zapotrzebowanie i liczbę urządzeń elektrycznych w domu. Jednak są jakieś podstawy – na pewno będziesz potrzebować kilka w okolicy biurka, telewizora czy na kuchni. Będą przeważnie zajęte przez sprzęty podłączone na stałe, takie jak sprzęt komputerowy czy AGD kuchenne. Jednak należy pamiętać także o urządzeniach przenośnych! Z tego powodu warto jest zamontować gniazdka przy łóżkach, kanapach, w łazience. Popularną opinią cieszy się teza, aby gniazdka instalować w każdym pomieszczeniu, ok. metr od drzwi, co pozwoli na podłączenie lamp stojących czy odkurzacza. Pamiętaj, że lepiej jest mieć gniazdek trochę za dużo, niż za mało. Jednak nie popadajmy w skrajności – każde gniazdko to dodatkowy koszt, dlatego powinno być przydatne.

Co robić, jeśli nie da się zainstalować więcej gniazdek?

Jeśli nabyliśmy nieruchomość z rynku wtórnego, czasem nie ma możliwości zainstalowania większej ilości gniazdek bez kucia ścian i zmieniania instalacji elektrycznej – a nie każdemu to odpowiada. Wtedy musimy pogodzić się z koniecznością używania przedłużaczy i rozgałęźników. W przypadku kącika biurowego i multimedialnego warto użyć listwy przeciwprzepięciowej, która ochroni drogi sprzęt przed przepięciami w instalacji elektrycznej.

Niestety czasem tak bywa, że przy podłączeniu większej liczby urządzeń, moc instalacji siada. Łatwo to zauważyć np. zwracając uwagę na spadek jasności żarówki po włączeniu odkurzacza, gdy jednocześnie podłączone są inne urządzenia. Świadczy to o niewydolności instalacji i niestety rozwiązaniem jest albo ograniczenie liczby podłączonych na raz sprzętów, albo wymiana instalacji elektrycznej.

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *