Chyba żadne rozwinięte przedsiębiorstwo działające w branży związanej z infrastrukturą IT nie wyobraża sobie nie korzystać z usług profesjonalnego data center – centrum przetwarzania danych. To specjalnie zaprojektowany budynek, na którego składają się wyspecjalizowanie pomieszczenia, sprzęty elektroniczne, instalacje elektryczne oraz kilkustopniowe systemy zabezpieczeń.
Najważniejszą częścią każdego data center wciąż pozostaje jednak serwerownia – to w niej znajdują się urządzenia oraz systemy odpowiadające za bezpieczne i nieprzerwane przetwarzanie, udostępnianie oraz przesyłanie danych.

Centralny ośrodek każdego centrum przetwarzania danych
Zacznijmy od swoistego serca data center, czyli serwerowni jako najważniejszej części obiektu.To pomieszczenie, w który zlokalizowanych jest tysiące serwerów. W komputerach oraz innych urządzeniach przetwarzane są dane pamięci teleinformatycznej.
Serwerownia to niewątpliwie najbardziej istota część budynku, jaki jest centrum przetwarzania danych. Decyduje ona o prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu. W serwerowni znajdziemy m.in. szafy serwerowe, routery, instalacje elektryczne, zabezpieczenia systemowe oraz złożone urządzenia pamięci masowej. Nie można zapomnieć również, że działanie serwerowni opiera się na wielostopniowych systemach zabezpieczeń.

Systemy zabezpieczeń, które decydują o nieprzerwanym działaniu serwerowni
Dana firma oraz jej klienci muszą mieć zapewniony dostęp do danych infrastruktury IT zawsze. Data center oraz serwerownia funkcjonują więc nawet w przypadku utraty głównego źródła zasilania. Wszystko za sprawą złożonych systemów zabezpieczeń. Składają się na nie m.in.:
– niezależne źródeł prądu z kilku torów (ochrona przed awarią sieci energetycznej);
– agregatów prądotwórczych (ochrona przed awarią sieci energetycznej);
– instalacji chłodzących i klimatyzatorów (ochrona przed przegrzaniem);
– monitoringu (ochrona przed nieproszonymi gośćmi);
– systemów gaszenia pożarów za pomocą gazu (ochrona przed pożarem).
Nie byłoby oczywiście prawidłowego funkcjonowania tych wszystkich systemów zabezpieczeń bez odpowiedniego nadzoru. Tworzy go wykwalifikowana kadra specjalistów z branż IT, elektrotechniki czy automatyki.

Fot. Pixabay.com

Co jeszcze oprócz serwerowni?
Data center jest fizycznym budynkiem. Buduje się go pod specjalne zamówienie w oparciu o dokładnie przemyślany projekt. Poza serwerownią, czyli sercem całego systemu, w data center znajdują się również szeregi wyspecjalizowanych układów, urządzeń oraz pomieszczeń, w tym:
– pomieszczenia techniczne;
– rozbudowane systemy bezpieczeństwa;
– pomieszczenia pracy dla kadry nadzoru technicznego.

Jak zaprojektować profesjonalną serwerownię?
W przypadku budowy serwerowni i towarzyszącej jej systemów nie można pozwolić sobie na jakikolwiek, nawet najmniejszy błąd. Może on później zaważyć nad funkcjonalnością pomieszczenia oraz bezpiecznym przechowywaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu danych.
Żeby zaprojektować profesjonalną serwerownię wystarczy dokładnie przeanalizować dane i stworzyć projekt opierający się na najwyższych normach bezpieczeństwa. Najlepiej rozpocząć pracę od następujących działań:
– stworzenia planu układu pomieszczenia wraz z potrzebnymi zabezpieczeniami systemowymi;
– obliczenia wydajnego bilansu energetycznego, który pozwolić nie tylko utrzymać infrastrukturę IT, ale także zapewni optymalną pracę dla urządzeń elektrycznych;
– prześledzenia optymalnych parametrów technicznych;
– wyznaczenia skalowalności inwestycji;
– stworzenia planu zabezpieczeń, zwłaszcza związanych z niezależnymi torami prowadzenia energii elektrycznej.

To oczywiście dopiero początek. Serwerownia w każdym profesjonalnym centrum przetwarzania danych musi być przede wszystkim efektywna i zoptymalizowana do perfekcji. To w końcu serce, od którego zależy funkcjonowanie całego organizmu, jakim jest data center.

 

Kilka słów o serwerowni, czyli najważniejszym pomieszczeniu w data center

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *